Istorija kluba
Govoriti o entuzijazmu u sportu, znači preslikati rad zaljubljenika u more i sportski ribolov okupljenih u budvanskom „Delfinu“, predvođenih za života neumornim Radomirom Vukicevicem.
Klub za sportski ribolov “Delfin” iz Budve je počeo sa radom davne 1970 godine, kao član “DRUŠTVA ZA SPORTOVE NA VODI BUDVA” iz Budve. Tadašnje sportski društvo je objedinjavalo nekoliko “videnih” sportskih sekcija, plivanje, vaterpolo, jedrenje i motonautiku, sportski ribolov i podvodne aktivnosti. Svi klubovi su djelovali u okviru Društva, ali su u radu bili samostalni i kao takvi bili učlanjeni u matične sportske Saveze, na državnom nivou.
“Delfin” je bio jedan od prvih klubova, članova Saveza za sportski ribolov na moru i podvodne aktivnosti SFRJ.
Kao zanimljivost imamo člansku kartu “Delfina”, našeg još uvijek aktivnog člana, Jovana – Joca Stojanovića iz 1970. godine.
U to vrijeme je to bio jedan od rijetkih klubova iz Budve koji je učestvovao na takmičenjima saveznog (državnog) nivoa. Svakako je najveći uspjeh bio osmo mjesto u generalnom plasmanu, 1976. u Beogradu na Prvenstvu Jugoslavije u plivanju perajama i brzinskom ronjenju. U discipline “ribolov podvodnom puškom”, najuspješniji članovi su su bili Slobodan Franović, Nikola – Koko Mitrović, Predrag Paco Vuksanović i Nenad Vuković. Slobodan Franović je 1982. na republičkom prvenstvu održanom juna mjeseca, u Ulcinju, postao prvak Crne Gore, a u oktobru iste godine na Prvenstvu SFRJ, na Hvaru, je osvojio četvrto mjesto i to je bio najbolji plasman nekog takmičara iz Crne Gore na Saveznom prvenstvu. Nenad Vuković i Željko Pjerotić su bili i Prvaci Crne Gore u brzinskom ronjenju na dah ( 40 metara) 1976. , 1977. godine.
Budvansko plivanje perajama kao i brzinsko ronjenje, (u periodu 1974 – 1979, do zemljotresa ) u to vrijeme vrlo popularno, predstavljali su Nenad Vuković, Dejan Mušura, Dragan Trifunović, Dalibor Petković, Joko Tanović, Rade i Aleksandar Jovanović, Srđan Gaković, Željko Pjerotić, Ivan Kotarac… kod muškaraca, a još kvalitetniji i uspješniji je bio ženski dio ekipe, Svetlana i Tamara Trifunović, Darinka – Daja i Ljilja Ljubiša, Merica Petković, Sandra Majić, Tanja Petković, Helena Crevar… Tih godina, uz veliki rivalitet, pogotovo sa članovima “Jugole Grakalića”, “Delfin” je bio najuspješniji klub u Crnoj Gori, a glavno mjesto okupljanja omladine u Budvi bile su klupske prostorije u Starom gradu (Kasarna, Citadela) koje su zajedno sa dosta pehara, medalja, plaketa i priznanja stradali u katastrofalnom zemljotresu 1979. godine….
Klub je dobio nove, privremene prostorije u zgradi Lučke kapetanije i tu je bio smješten dio sačuvane opreme…
Izgradnjom otvorenog gradskog plivališta na Pizani ( 1984/85 ) klub se ponovo seli na današnju adresu (Luka Budva, Pizana) i sledećih godina je čuveno mjesto okupljanja ribara, plivača, vaterpolista…Tu su bila i prva ribarska druženja, uz spremanje ulova sa takmičenja, koja su kasnije prerasla u manifestaciju “Dan širuna” i postali turstička atrakcija.
Osamdesetih godina prošlog vijeka, prestala su da se organizuju takmičenja u plivanju perajama i brzinskom ronjenju… Reorganizacijom “Društva za sportove na vodi Budva”, 1995. godine, odnosno istupanjem iz Društva prije svega plivačkog-vaterpolo kluba, klub “Delfin” nastavlja samostalno rad pod imenom KPA”Delfin”- Budva (Klub za podvodne aktivnosti).
Sledeća transformacija kluba je takođe iznuđena zakonskim rješenjima, odnosno nastajanjem “Saveza za za podvodne aktivnosti” i “Saveza za sportski ribolov” (koji su postali od jedinstvenog do tada “ Saveza za podvodne aktivnosti i sportski ribolov“), a klub postaje Klub za sportski ribolov “Delfin” Budva i pod tim imenom se registruje i takmiči.
U organizacionom dijelu, klub je imao privilegiju i čast da bude “tehnički organizator” Evropskog prvenstva u sportskom ribolovu 1998., a zatim Svjetskog prvenstva, štapom sa obale, U-16 i U-21, 2002. godine. Oba takmičenja su održana u Budvi…
Ipak najvažnije i najatraktivnije je bilo, Svjetsko prvenstvo štapom sa obale za klubove, (2003.) uz učešće 17 ekipa (od domaćih klubova su učestvovali “Delfin” i “Pagar” iz Tivta) i pobjedu ekipe “ARCA” iz Belgije.
Savez za sportski ribolov na moru je mnogo uradio na popularizaciji i unapređenju sportskog ribolova, (najviše učešćem reprezentacije i klubova na velikim takmičenjima po Evropi, organizacijom istih u Crnoj Gori, učešćem delegata na Kongresima FIPS-M, druženjem i lobiranjem sa članovima i zvaničnicima iz drugih nacionalnih Saveza i FIPS-M.
Članovi “DELFINA” (kako takmičari ribari, tako i članovi uprave) su pomagali maksimalno sve aktivnosti i akcije Saveza, kako bi sportskom ribolovu obezbijedili što bolji status u crnogorskom sportu. U poslednjih 10-15 godina članovi “DELFIN”-a su uspješno učestvovali na svim domaćim takmičenjima, bilo da se radi o Prvenstvima Crne Gore ili prestižnim domaćim Kup takmičenjima (“Mimoza”, “Rombun”,…), ali i na Kupovima klubova prijatelja u inostranstvu “Oradela” – Piran i “Zenta “ Split.
U ovom periodu klub daje u kontinuitetu i reprezentativce Crne Gore.
Od rezultata u pomenutom periodu izdvajaju se pet Svjetskih prvenstava za klubove na kojima je “Delfin” samostalno učestvovao, (Budva, Kaljari, Tivat, Rogoznica i Igalo), nažalost bez medalja.
Ipak medalje nisu u potpunosti izostale na međunarodnoj sceni, “ORADELA” 2010. Piran, osvojeno je drugo mjesto ekipno i drugo mjesto pojedinačno, (Predrag Dejanović i Dejan Beljkaš – Dejan Beljkaš), Kup Sv.Duje u Splitu “Delfin” 2014. i 2018. g. oba puta osvaja bronzane medalje , u sastavu Dejan Beljkaš, Dejanović Predrag odnosno Dejan Cvetković i Vladislav Vuković. Na Kupu “Mimoze” 2013.g. ekipno III mjesto, 2015.g. I mjesto, 2017.g. III mjesto i 2019.g. ponovo zlatna medalja i prvo mjesto.
Na državnim prvenstvima bilo je takođe uspješnih godina, od 2004. III mjesto – štapom iz barke (Beljkaš D., Vuković V., Boljević P.). 2011. g. ponovo III mjesto, ali drugačiji sastav (Beljkaš D., Dejanović Predrag i Bazović Goran ), pa do najuspješnije 2015.g. kada je “Delfin” proglašen za najbolji klub. Sastav “Delfina” Cvetković Dejan, Beljkaš Dejan, Marović Veljko bio je treći na Kupu Crne Gore, a Ivan i Predrag Dejanović, sa Beljkašem, osvajaju bronzanu medalju štapom iz barke, što je uz zlatnu medalju na Kupu Mimoze bilo dovoljno da se “Delfin “ proglasi za najuspješniji klub u sportskom ribolovu u Crnoj Gori.
Uz sve navedeno bilo je još dosta medalja, pojedinačnih i ekipnih rezultata, u okviru raznih takmičenja na državnom nivou…pa zaključno sa 2020. Godinom gde je Aleksandar Pejović pojedinačno proglašen za najboljeg seniorskog takmičara.